Ovesné vločky mohou pomoci při shazování váhy, protože obsahují rozpustnou vlákninu, díky které se budete cítit sytější. Zdá se také, že pomáhají držet pod kontrolou chuť k jídlu, alespoň podle této studie.

Pokud můžete, volte co nejméně zpracované, které jsou zdrojem komplexních sacharidů, nejezte instantní vločky a přidávejte k jídlu co nejméně cukru. Vločky obsahují rostlinné bílkoviny, a pokud z nich připravíte ovesnou kaši s mlékem a ovocem a jen trochou cukru či medu, získáte skutečně zdravou snídani. 

Ovesné vločky mohou rovněž pomoci ohlídat správnou hladinu krevního cukru a zasytí na dobu delší než například obecně doporučovaný celozrnný chléb. Patří totiž mezi potraviny, které trávíme hodně pomalu, což způsobuje jen pozvolný vzestup hladiny cukru v krvi. 

Čtěte také

Chia semínka dokáží zasytit

Čtěte také

Hubnutí a chia semínka: Co dokážou a co žádná zdravá potravina nezajistí?

Více vlákniny než v zelenině

Mimochodem, ve vločkách je mnohem více vlákniny než v zelenině. „Například celozrnné pečivo obsahuje ve 100 gramech kolem sedmi gramů vlákniny, obilné vločky obsahují zhruba deset gramů vlákniny ve 100 gramech – oproti tomu obsah vlákniny v zelenině je průměrně okolo dvou gramů na 100 gramů. Nicméně je potřeba brát v potaz také množství, které dané potraviny sníme. Zeleniny jsme schopni sníst určitě více než například ovesných vloček,“ podotkla Iva Málková ze sdružení STOB. 

Ovesné vločky svědčí i imunitnímu systému – v ovse se totiž nachází rozpustná vláknina zvaná beta-glukan, která pomáhá aktivovat buňky bojující proti infekci. Více vám poví například tato studie.

Čtěte také

Na nic nečekejte a začněte se zdravým stravováním hned

Čtěte také

Zkuste to letos jinak. Začněte s hubnutím už před Vánoci. Zbytečně nepřiberete

Jak jíst ovesné vločky, když chcete zhubnout? 

Myslete na velikost porcí a nedoslazujte vločky příliš. Ovesná kaše k snídani rozhodně ano, ale hlídejte si množství, doporučená porce je poměrně malá. Při hubnutí byste si měli dopřát 50, jinak nejvýše 70 gramů na porci, k jejíž přípravě použijete 250 až 300 mililitrů mléka. Ovesné vločky jsou kromě vlákniny bohaté na živiny, jako je hořčík a zinek, což dohromady může pomoci snížit hladinu cholesterolu, pomoci při hubnutí a vést k lepšímu zdraví střev. 

Sladit můžete ovocem a cukru použít skutečně jen malinko, protože třeba banán je sám o sobě hodně sladký. Možná to ale bude chtít čas, než si na méně sladkou chuť zvyknete – rozhodně to ale stojí za to. Někteří lidé si ovesnou kaši nejen sladí, ale i mastí trochou másla, což je zbytečné.

Čtěte také

Drastické diety nepomáhají. Ale to už přece víte!

Čtěte také

Kolik kilo se dá doopravdy shodit za týden? Záleží, zda chcete zázrak či realitu

Držte se dál od instantních nebo ochucených výrobků z vloček – na cesty to může být zajímavá alternativa, ale je to skutečně nouzovka, po které člověku brzy vyhládne. I kdybyste volili neslazenou verzi, instant oves je zkrátka hladovější než nezpracovaný, protože je v něm méně vlákniny. 

Pozor však, pokud na vločky nejste zvyklí a pokud zároveň razantně zvýšíte příjem vlákniny, ať už ze zeleniny, nebo z potravinových doplňků, můžete si přivodit nadýmání, zácpu a bolesti žaludku. Je potřeba nechat tělo na podobnou stravu zvyknout.

Lidé by měli začít s ovesnými vločkami dvakrát až čtyřikrát týdně a teprve postupně se propracovat k tomu, že je budou jíst denně. 

Zdroj: https://academic.oup.com/nutritionreviewshttps://ift.onlinelibrary.wiley.com

Čtěte také

Nestresujte se změnami svého těla a dejte si čas

Čtěte také

Jak zhubnu povolené břicho, které zůstalo po porodu? Při kojení je to nebezpečné