Předávání Oscarů patří k nejsledovanějším počinům roku. Je to událost nejen pro milovníky filmu, ale taky módy, během níž se předvádějí filmové hvězdy v těch nejpropracovanějších róbách a outfitech. Je to zároveň přehlídka srdečných projevů, nečekaných a bláznivých okamžiků. A někdy i trapasů, včetně pádů či facek. Je to živé vysílání a v něm nejde vystřihnout nic. Zkusme si projít historii předávání Oscarů prostřednictvím zajímavých momentů, čísel a zákulisních překvapení. Co všechno jste o Oscarech nevěděli?

První předávání před 95 lety

Historicky první předávání filmových cen se uskutečnilo 19. května 1929 v hotelu Hollywood Roosevelt. Lístky na ceremoniál tehdy stály 5 dolarů a celkově se ho zúčastnilo asi 270 lidí. Během slavnosti se předalo 15 sošek a vítězové už tři měsíce věděli, že ji dostanou. Dnes jsou výsledky zapečetěné v obálce a dopředu nikdo nic neví.

Zlatý Oscar má nevyčíslitelnou hodnotu

Sošku má na svědomí výtvarník Cedric Gibboons a sochař George Stanley. Vytvářeli ji podle živého modelu, podle kreseb pak sochař vyrobil maketu sošky. Jméno Oscar dostala soška náhodou, kdy knihovnice Akademie řekla, že se podobá jejímu strýci Oscarovi. Pět kruhů na sošce symbolizuje pět původních filmových profesí Akademie – herce, režiséry, producenty, scénáristy a techniky.

Trofej váží necelé 4 kilogramy, každý rok vznikne 50 kusů a výrobní cena je kolem 150 dolarů. Přesto mají milionovou hodnotu – v roce 1999 například zpěvák Michael Jackson zaplatil za sošku Oscara, kterou získal v roce 1939 producent filmu Jih proti severu, celkem 1,54 milionů dolarů!

Filmy, které mají nejvíc ocenění

Tři filmy v historii se dělí o celkem 11 sošek. Patří k nim: Pán prstenů: Návrat krále (2003), Titanic (1997) a Ben Hur (1959). Pán prstenů se dokonce pyšní tím, že vyhrál každou kategorii, na kterou byl nominován.

Související články

Absolutní rekordman Disney

Walt Disney je oscarový rekordman, kterého dosud nikdo nepřekonal. Drží rekordy jak v počtu nominací (59), tak v počtu získaných Oscarů (26, včetně čtyř čestných cen). Je taky rekordmanem pro nejvíce cen získaných v jediném roce, kdy získal v roce 1954 čtyři sošky! V San Franciscu ve Walt Disney Museum je pak největší sbírka Oscarů mimo Hollywood - je tam vystaveno 20 zlatých sošek, které Disney vyhrál.

Devítinásobní smolaři

Někteří herci a herečky patří doslova ke smolařům. Získali spoustu nominací, ale žádnou z nich neproměnili. Patří k nim například Peter O´Toole, který drží rekord v počtu nominací za nejlepšího herce, aniž by kdy vyhrál. Představitel filmu Lawrence z Arábie byl nominován celkem osmkrát, ale získal až čestného Oscara v roce 2003 ve věku 70 let. Dalším smolařem je Richard Burton. Nominován byl sedmkrát a nikdy neuspěl.

Herečky a herci s nejvíce Oscary

Herečkou s největším počtem získaných sošek je Katharine Hepburn, která během své kariéry získala 4 Oscary za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Mužským hercem s největším počtem Oscarů je Clint Eastwood, který má na svém kontě taky 4 Oscary. Ovšem ani jednu sošku nezískal v herecké kategorii. Dva Oscary získal za nejlepší režii, další dva za nejlepší filmy Million Dolar Baby a Nesmiřitelní.

Nejvíce nominovaní herci a herečky

Nebude asi žádným překvapením, že nejvíc nominovanou herečkou v historii Akademie je Meryl Streep. Nominaci získala celkem 21krát, ale ceny vyhrála „jen“ tři. Stejný počet sošek získala také Ingrid Bergman. Mezi muži pak vede Jack Nicholson s 12 nominacemi a třemi výhrami. Tři vítězství mají na svém kontě taky herci Daniel Day-Lewis a Walter Brennan, ale pouze 6 a 4 nominace.

Související články

První oceněné režisérky

První žena, která získala Oscara za nejlepší režii vůbec, byla Kathryn Bigelow. Oscara získala za film Smrt čeká všude. Celkově byla pátou nominovanou režisérkou v historii. Kromě ní byly za režii nominovány i režisérky Sophia Coppola, Jane Campion a Lina Wertmüller. V roce 2021 pak získala sošku režisérka Chloe Zhao za film Země nomádů. Stala se tak první ženskou režisérkou jiné než bílé barvy pleti, která byla oceněna Oscarem za režii.

Nejstarší herci, kteří získali Oscara

Nejstarším hercem, který kdy obdržel Oscara, se stal Anthony Hopkins za film The Father. Byl to jeho druhý Oscar a bylo mu 83 let. Nejstarší oceněnou herečkou pak byla Jessica Tandyová ve věku 81 let za nejlepší ženský herecký výkon za roli ve filmu Řidič slečny Daisy v roce 1989.

Související články

Oscarová rodina

V historii předávání cen Akademie získala Oscary celá řada slavných párů, ale pouze jedna jediná hollywoodská rodina může tvrdit, že je skutečně "oscarová". Je to rodina Minnelliových. Liza Minnelli, dcera Vincenta Minnelliho, který vyhrál sošku za nejlepší režii v roce 1959, a Judy Garland, která obdržela Oscara pro dětské herce v roce 1939, byla v roce 1954 nominovaná na Oscara za nejlepší herečku ve filmu Zrodila se hvězda, v roce 1961 za vedlejší roli ve snímku Norimberský proces a nakonec Oscara získala za nejlepší herečku v hlavní roli za muzikál Kabaret.

První herci a herečky tmavé pleti

První oceněnou herečkou tmavé barvy pleti se stala Hattie McDaniel za vedlejší roli ve snímku Jih proti Severu, za výkon v hlavní roli byla prvně oceněna Halle Berry za film Ples příšer. Prvním mužem, který získal sošku za hlavní roli, byl Sidney Poitier za film Polní lilie v roce 1964.

Související články

Slavní režiséři bez Oscarů

Mistr hororů a napětí Alfred Hitchcock byl nominovaný za režii celkem pětkrát, ale nikdy nevyhrál. Sošku dostal až v roce 1967 za celoživotní dílo. Další smolařským režisérem byl Stanley Kubrick, který režíroval například 2001: Vesmírná odysea nebo Mechanický pomeranč. Ten měl 4 nominace, za scénář dokonce 5 nominací, ani on ale sošku nezískal.

Oscarové facky a pády

V roce 2013 se podařilo herečce Jennifer Lawrence zakopnout o vlastní sukni, když si šla pro sošku na pódium. Novinářům pak ukázala zdvižený prostředníček. O rok později se jí povedlo pád zopakovat, tentokrát na červeném koberci. V roce 2022 se pro změnu předvedl americký herec Will Smith, který vyskočil ze sedadla a na pódiu vrazil facku moderátorovi Chrisu Rockovi, který pronesl nevhodnou poznámku na holou hlavu jeho manželky. Ta trpí nemocí alopecie, která se vyznačuje ztrátou vlasů a plešatostí. Přestože se herec za facku omluvil, dostal od Akademie trest. Deset let nesmí na udílení Oscarů.

Zdroj: vlasta.cz reelrundown.com/film-industry/Interesting-Facts-About-The-Oscars classicfm.com/events/award-ceremonies/15-fantastic-oscar-facts rdasia.com/true-stories-lifestyle/entertainment/21-things-you-didnt-know-about-the-academy-awards

Související články